Karneval na lyžach – Veřovice 28.2. 2009

28. 1. 2009

Všichni se netrpělivě těšili, po loňské sezóně bez sněhu, na uspořádání tradičního karnevalu na lyžích. Protože pořadatelé nechtěli nic ponechat náhodě, rozhodli se uspořádat tradiční karneval o něco dříve, a to v závěru února, aby se neopakovala „bezsněžná“ situace z loňska. Po několikadenních přípravách pořadatelů přišel den „D“ a vše mohlo začít. Tratě byly opět mistrovsky připraveny. Účast masek sice byla „slabší“, což se dalo, vzhledem ke krátkému oznámení přesného data konání, čekat, ale diváků jsme měli více, než některé ze závodů libereckého MS v lyžování. Navíc část tradičních lyžařů odjela na závody dle plánovaných rozpisů závodů a další významná část spoluúčastníků karnevalu se z vážných rodinných důvodů nemohla účastnit. I tak se karneval vydařil, sníh nám nestál a masky se vrhly se vší vervou, po odstartování karnevalu v tradičním podání Světlonoha, do boje. Šance byly velmi vyrovnané do konce všech tří disciplín – sjezdu masek, průjezdu překážkovou dráhou a skoku. Tří členná porota vše bedlivě pozorovala a bodovala masky po každém z průjezdů. Komentátor Luboš Sazovský se na výbornou zhostil moderování celé akce, a tak se všichni přítomní pobavili nejen výkony masek a lyžníků, ale i jeho slovním doprovodem. Pokud jde o masky, na start se postavili „Sněhurka“, „Hajánci I. a II.“, „Čert“, „Skokan“, „Dýně“, „Žižkovská krasavica“, „Vánoční stromeček“, „Myšička“ a celá plejáda nám tradičně známých lyžníků, kteří se snažili předvést v tom nejlepším světle a zejména triumfnout svými výkony výsledky našich závodníků na současném Mistrovství světa v lyžování v Liberci. To se jim víc než podařilo!!! Telemark za telemarkem a vůbec propracovaný styl by jim v Liberci mohli závidět. Ani máza nezklamala. I přes teplejší počasí 3°C měli dobře namazáno jak zvenčí (lyže), tak ze vnitř (slivovice). Kontrolu mazání prováděl sám Světlonoh – maskot veřovského karnevalu. Mezi lyžníky se blýskaly opravdu špičky veřovského lyžování, ať již z řad minulých či současných trenérů sjezdařů i běžců (zde je pár jmen: Dalibor Matuš, Martina Kratochvílová, Radomír Fitowski, Pavel Blažek a další). Opravdu Radost pohledět. Zatímco závodníci si bez vážnějších potíží poradili téměř se všemi disciplínami, lyžníci na tom byli o něco hůře díky oboustranné máze. Nakonec však vše dobře dopadlo.

Na prvním místě se z masek umístil „Vánoční stromeček“ – Adam Skalka z Frenštátu pod Radhoštěm, který získal za styl jízdy 45 bodů a nejvyšší počet bodů za masku. Druhá se umístila Lucie Popová alias „Dýně“ z Veřovic, která také udělala dojem nejen body za styl, ale i za masku. O třetí místo se utkaly dvě masky, a to Hajánek I. a Hajánek II. (nejmladší pětiletý účastník) – Milan a Jirka Tichavští, oba z Opavy. Odměna byla opravdu pro všechny výherce sladká v podobě dortu. Hajánci se museli o dort podělit, ale i toto zvládli bravurně. Další masky podaly také výborné výkony. „Skokan“ – Filip Blažek vynikal zejména ve skocích, jeho „véčko“ bylo neodolatelné, stejně tak i „Čert“ – David Macháček a „Myška“ Adriana Skalková bojovali do poslední chvíle. Oba dva měli komplikace se svou maskou. Davidovi překážela ve výhledu a Adriana musela zvládnout navíc i držení myších uší. „Sněhurka“ – Annemarie Smetanová ve své krásné masce také bojovala ze všech sil, dokonce porotu velmi překvapila zejména při skoku, když ze dvou připravených můstků zvolila ten větší a skok zvládla na výbornou. Letos na stupně vítězů nedosáhla, ale příště se máme na co těšit. Vyrůstá z ní nadějná budoucí lyžařka. O jeden bod při druhé disciplíně za neprojetí cílem utekly stupně vítězů „Žižkovské krasavici“ – Petru Kovaříkovi z Moravského Žižkova. Jeho úchvatný styl a maska byli neodolatelné a nikoho nenechali bez emocí. Nezbývá než si přát, aby i v další ze sezón jsme měli tu šanci se s ním ještě znovu potkat.

Pro ty mladší, Světlonoh je maskot Veřovic, stejně jako Krakonoš je maskot Krkonoš. Světlonoh jako maskot karnevalu se objevuje ve Veřovicích od poloviny osmdesátých let minulého století. Byl zpracován jeho grafický návrh a objevuje se i na pamětních listech, samolepkách a pod. našeho lyžařského klubu.

TK

FOTO

Co píše TISK / TV

 

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Aktuální stav
In-počasí